U sklopu projekta Tejo Vivo na završnu konferenciju istoimenog projekta od strane portugalskog LAG-a Tagus pozvani su predstavnici LAG-a Zeleni trokut i LAG-a Moslavina kako bi svojim prisustvom doprinijeli cijelom događaju. Naši predstavnici pozvani su kako bi prezentirali svoje močvarno područje, Lonjsko polje te načine na koje se u Parku prirode Lonjsko polje koristi priroda, kultura i tradicijska baština u svrhu razvoja. Konferencija se održala 12.12.2024. u Abrantesu, Portugal. LAG Moslavinu predstavljale su Anica Lenart i Marta Klopček dok je naš LAG predstavljala stručna suradnica Emina Marenić.
Projekt Tejo Vivo je internacionalni projekt suradnje između 5 portugalskih LAG-ova kojem je glavni cilj doprinijeti održivom razvoju područja uz rijeku Tejo. Jedna od aktivnosti u sklopu projekta također je bila studijska posjeta portugalskih LAG-ova našem Parku prirode Lonjsko polje kako bi razmijenili iskustava vezana uz održivo korištenje prirodnih i kulturnih resursa u zaštićenom području. Petnaest predstavnika portugalskih LAG-ova tako je pod vodstvom organizatora studijske posjete Igora Mateka od 3. do 5. travnja 2024. obilazilo područje Lonjskog polja (Etno zbirku u Krapju, Etno selo Stara Lonja, Apiterapiji Grgić u Kratečkom, Selo roda Čigoč, Etno zbirku Sučić, restoran Tradicije Čigoč, Repušnicu – ulaz u Park prirode Lonjsko polje, promatračnicu Kosac, Edukativni centar Crna roda u Osekovu, restoran Bistrički te vožnju solarnim čamcem po Strugu).
11.12.2024., dan prije održavanja završne konferencije, domaćini, portugalski LAG Tagus organizirao je našim predstavnicama obilazak regija uz rijeku Tejo odnosno općina Abrantes, Constância te Sardoal kako bi im prikazao njihov način korištenja područja uz rijeke u svrhu razvoja. Za naše predstavnice organizirana je plovidba brodom akumulacijskim jezerom Castelo de Bode, posjet akvarijumu i interaktivnom centru koji se nalazi se na obali rijeke Zezare, posjet riječnom muzeju, astronomskom centru te posjet trgovini lokalnih proizvoda i rukotvorina. Sve je naravno bilo popraćeno ukusnom portugalskom hranom.
Na dan konferencije 12.12.2024., pet lokalnih akcijskih grupa na čelu s Tagosom razgovarale su o aktivnostima koje su se tiču održivosti turizma i baštine, istaknuvši “potencijal” najveće rijeke Iberskog poluotoka na razvoj obalnog područja. Na konferenciji su uz naše predstavnice iz Hrvatske također sudjelovali mnogi gosti kako bi međusobno razmijenili znanja i zajedničko razmišljanje o relevantnim pitanjima u područjima poljoprivrede, okoliša i turizma. Sve teme su bile usko povezane s turizmom, valorizacijom baštine i poljoprivrede. Naše predstavnice gostima konferencije prezentirale su zaštićeno močvarno područje, Park prirode Lonjsko polje koje se dijelom nalazi na području LAG-a Zeleni trokut i LAG-a Moslavina. Prezentacija je bila uspješna te su pokrenuti razgovori u svrhu nastavka suradnje hrvatskih, portugalskih te španjolskih LAG-ova s ciljem daljnje razmjene iskustva.
Autor: Emina Marenić